pre-loader

معایب طراحی سایت با وردپرس

در نوشته‌های قبلی درباره مزایای طراحی سایت با وردپرس گفتیم. تا به امروز در سال ۲۰۲۰، بیش از ۴۵۰ میلیون وب سایت وردپرسی ایجاد شده است. پیشنهاد می‌کنیم پس از خواندن این مقاله، درباره علت محبوبیت و مزیت‌های این CMS نیز بخوانید.

مزایای طراحی سایت با
وردپرس

اما در این مقاله قصد داریم از معایب طراحی سایت با با وردپرس بگوییم. البته منظور از معایب بیشتر سختی در تصمیم‌گیری‌ جهت به کارگیری بهینه این CMS برای داشتن یک سایت موفق است. می‌خواهیم بدانیم چه چالش‌هایی در این مسیر رو به روی ما قرار خواهد گرفت و چه نکاتی را باید رعایت کنیم.

وردپرس چیست؟

وردپرس (WordPress) ابزاری برای راه اندازی وب سایت است. ویژگی مهم این ابزار که آن را به یک سیستم مدیریت محتوای محبوب در سرتاسر دنیا تبدیل کرده رایگان و متن باز بودن آن است. وردپرس به زبان PHP نوشته شده و در رده آسان‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم‌ها در طراحی سایت به شمار می‌رود.

معایب طراحی سایت با وردپرس

۱. آسیب پذیری

WordPress یک پلتفرم منبع باز بوده و بسیاری عقیده دارند این موضوع می‌تواند امنیت آن را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. هم‌چنین برای سفارشی‌سازی نیز نیاز به بسیاری از افزونه‌ها و پلاگین‌ها است. این پلاگین‌ها توسط افراد و شرکت‌های مختلفی نوشته شده که ممکن است دسترسی به آن‌ها امکان پذیر نباشد. در نتیجه اگر مشکلی پیش بیاید، هیچ گونه پشتیبانی و ضمانتی وجود ندارد.

هم‌چنین برخی از افراد سودجو ممکن است از منابع اطلاعاتی شما از این طریق استفاده کرده و آن را هک کنند. بنابراین انتخاب شرکت مناسبی که بتواند در برابر خدمات ارائه شده به شما تضمین دهد و گارانتی ارائه کند بسیار مهم است.

۲. هزینه‌ها

در حالی که خود وردپرس رایگان است، اما در نهایت هزینه‌هایی ایجاد می‌کند. وردپرس برای شخصی سازی به افزونه ها و پلاگین ها متکی است. در حالی که برخی از آن‌ها رایگان هستند، اما همیشه قابل اعتماد و ایمن نیستند.

علاوه بر این، اگر می‌خواهید وب سایت شما متمایز باشد، باید بعضی از این افزونه‌ها را بخرید، زیرا سرویس‌های رایگان بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی با به روزرسانی‌های بی‌شماری که به طور مداوم منتشر می‌شود، موجب می‌شود که به روز‌رسانی سایت بسیار گران تمام شود.

اگر شما طراح وردپرس هستید، یا دانش های مربوطه را دارید، می‌توانید خودتان تنظیمات مورد نظر را انجام دهید، اما بیش‌تر افراد نیاز به استفاده از یک افزونه یا تم پیشرفته دارند. به طور کل اگر بخواهید یک طراحی سایت اختصاصی داشته باشید، نیازمند دانش عمیق در حوزه طراحی سایت هستید و تنها با بخش‌های رایگان نمی‌توانید یک سایت حرفه‌ای طراحی کنید.

۳. نگه داری مداوم

این پلتفرم به حداقل چندین افزونه، برای این که درست کار کند، نیاز دارد. هرچه پلاگین‌های بیش‌تری استفاده کنید، احتمال بیش‌تری وجود دارد که با مشکلات سازگاری روبرو شوید.

کل فرآیند نگهداری وبسایت در وردپرس می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد و شما باید برای داشتن یک سایت کاربردی،  افزونه ها و پلاگین‌های خود را تنظیم کنید.

۴. سئو (SEO)

وردپرس قطعاً یک بستر دوستانه برای سئو است، اما تقریباً مثل هر سیستم مدیریت محتوا متن باز است. برای افرادی که تجربه و دانش کمی در سئو دارند، وردپرس می‌تواند برای آن‌ها مشکلاتی ایجاد کند.

به عنون مثال در سیستم طبقه‌بندی و برچسب زدن وردپرس، اگر محتوایی بیش از حد برچسب زده شود، گوگل آن را به عنوان محتوای تکراری نشانه گذاری می‌کند. این موضوع بر رتبه بندی سئو سایت، تأثیر منفی می‌گذارد. به طور کل می‌توان گفت اگر دانش لازم در حوزه سئو را نداشته باشید، زیان‌های زیادی را به کسب و کار خود وارد خواهید کرد.

۵. شخصی سازی به برنامه نویسی نیاز دارد

برای ایجاد تغییرات خاص در سایت وردپرس، باید دانش برنامه نویسی با زبان هایی چون HTML ، CSS و PHP را داشته باشید. اگر می‌خواهید سایت خود را شخصی سازی کنید یا طراحی آن را ارتقا دهید، احتمالا لازم است که چندین خط کد بنویسید. اگر یا این زبان ها آشنا باشید، همه چیز راحت است. اما اگر سعی کنید بدون داشتن تخصص، اقدام به نوشتن کد کنید، ممکن است سایت با مشکل جدی مواجه شود.

نکات مهم و مشکلات سفارش طراحی سایت با وردپرس

تشخیص طراح حرفه ای

سخت بودن امکان تشخیص طراح حرفه ای، یکی از معایب طراحی سایت با ورد پرس است. زمانی که شما تصمیم می‌گیرید وب سایت خود را با وردپرس طراحی کنید و می‌خواهید با یک طراح سایت کار کنید، با افراد و شرکت‌های زیاد مواجه می‌شوید که مدعی امکانات فراوان با قیمت های به شدت غیر قابل باور هستند.
انتخاب میان این گزینه‌ها، بسیار سخت و مشکل خواهد بود.  تبعات این تصمیم ممکن است برای آینده کسب و کار شما ریسک داشته باشد و ضربه مهلکی به آن وارد کند، اما در مقابل ممکن است بتواند یک همراه و کمک موثر جهت دستیابی هر چه زودتر به اهداف باشد.

انتخاب طراح حرفه ای

در اینجا باید بین پیشنهادات ارائه شده، یک طراح حرفه‌ای انتخاب کنیم. در واقع باید بتوانیم یک فروشنده قالب سایت که ما را در دام خرید ارزان قرار می‌دهد و ممکن است در آینده ما را از تغییرات، اصلاحات و یا از اضافه کردن امکاناتی که مورد نیاز است، بی‌بهره سازد، را بشناسیم تا انتاخب اشتباه نکنیم. انتخاب فرد درست کار راحتی نیست و احتیاج به مشاور و تصمیم کاملا هوشمندانه ای دارد.

تعیین امکانات مورد نظر

مورد بعدی بعد از انتخاب طراح، سختی در انتخاب امکانات است. بعد از انتخاب طراح، اکنون با حجم عظیمی از امکانات مواجه هستید. برای مثال می‌خواهید یک فرم خاص یا یک فروشگاه داشته باشید. وقتی که وارد قسمت جستجو سایت می‌شوید، آن‌قدر افزونه می‌بینید که تصمیم‌گیری برایتان سخت خواهد شد.

لزوما مواردی که بالاتر دیده می‌شوند بهترین نیستند، به دلیل اینکه خیلی از آنها با تبلیغات و دلایل دیگری، بالا دیده می‌شوند. شما نیز باید برای وب سایت خود ابزاری را به کار گیرید که مناسب باشد و این به هیچ وجه کار آسانی نیست.

وسوسه مالک کسب و کار

مشکل دیگری که ممکن است با آن مواجه شویم وسوسه مالک کسب و کار یا سفارش دهنده وب سایت است. مالک یا صاحب یک کسب و کار برای این‌که امکانات بیش‌تری داشته باشد، حدود ۶۰ -۵۰ -۷۰ افزونه مختلف را انتخاب کرده، به طراح خود سفارش داده و توقع امکانات فراوانی را دارد.

واقعیت این است که شما برای رسیدن به موفقیت، به همه این امکانات نیاز ندارید. شاید حتی همه این موارد نیز مورد استفاده قرار نگیرند. هر افزونه جدیدی که به سایت اضافه می‌شود، مستلزم ورود فشاری بر روی سئو سایت است.

برای شروع کار بهتر است مواردی که در حال حاضر به آن‌ها احتیاج ندارید را کنار بگذارید. البته انتخاب این موارد کار سختی است. هنگامی که شما سایتی را ایجاد می‌کنید و از همان شروع کار تنوع محصولاتتان زیاد است، باید دسته بندی متنوعی داشته باشید، قیمت گذاری برای محصولات زیادی انجام دهید، جست و جوی پیشرفته برای محصولات داشته باشید و غیره. اما در صورتی که تعداد کالاها محدود است و مشتری می‌خواهد خرید انجام دهد، نیازی به این همه پیچیدگی نیست. پس بایستی به این وسوسه غلبه کنید.

پیشنهادات ارائه شده توسط دیگران

نکته آخر این است که بعضی اوقات راه حل‌هایی که گفته می‌شود و در فروشگاه‌ها و شرکت های دیگری استفاده شده‌اند، باید ابتدا در مورد پروژه طراحی سایت شما بررسی شود. امکان دارد آن راه حل‌ها مناسب اهداف و استراتژی‌های کسب و کار شما نباشند.

در صورت استفاده از راه حل های دیگران، دیگر سایت طراحی شده، کار شما به نظر نمی‌رسد و صرفا تقلیدی از کار دیگران است. در این شرایط مزیت رقابتی خودتان را از دست خواهید داد. بنابراین به این نکته توجه کنید که مزیت رقابتی شما، شاید آن چیزی نباشد که در راه حل‌های توصیه شده توسط دیگران وجود دارد.

جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به بخش تماس با ما مراجعه کرده و یا با شماره تماس های ۰۲۱۲۳۰۷۸ تماس حاصل فرمایید.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید

طراحی سایت با وردپرس

انتخاب بهترین شرکت طراحی سایت

صفر تا صد طراحی سایت

کلمات کلیدی:

22 پاسخ به “معایب طراحی سایت با وردپرس”

 1. علی کاشمری گفت:

  سلام وقت بخیر، در رابطه با دلایلی که باعث شده وردپرس بیش ترین سهمو تو بازار داشته باشه هم توضیح می دین؟

  • digimarket-2 گفت:

   سلام جناب کاشمری، بله حتما
   دلیل محبوبیت این cms در میان جامعه طراحان بین المللی وبسایت، انواع ماژول‌های پرکاربرد نظیر خدماتی، فروشگاهی، اطلاع‌رسانی ، مارکت پلیس و … برای این هسته به صورت رایگان و غیر رایگان برنامه نویسی شده است. این موضوع باعث شده کسانی که به دنبال تحقق رویایشان در ایجاد یک وبسایت هستند خیلی سریع تر، با اطمینان عملیاتی بیشتر و با هزینه ای کمتر از دیگر هسته‌های برنامه نویسی به این موضوع دست پیدا کنند.

 2. ناشناس گفت:

  مزیت بزرگی که وردپرس داره اینه کار با اون خیلی ساده اس و کسانی هم که تو مدیریت هیچ تجربه ای نداشتن می تونن خیلی سریع کار با وردپرس رو یاد بگیرن، پس توانتخاب وردپرس شک نکنید. البته این مهمه که شرکت خوبی براتون سایت وردپرسی رو طراحی کنه و من از خدمات کارا آی تی استفاده کردم و خیلی راضی ام.

 3. ناشناس گفت:

  کارتون درسته…

 4. roozbe.samadi گفت:

  سلام، تشکر بابت مطلب خوب و مفیدی که گذاشتید.

 5. فرزانه.علیپور گفت:

  لطفا در رابطه با تفاوت سئو با تبلیغات گوگل هم توضیح بدین. ممنون

  • digimarket-2 گفت:

   سئو یک نوع بازاریابی داخلی است که شامل فرایندهایی می شود که می تواند سایت شما را از لحاظ محتوا و ساختار مورد تایید موتورهای جستجو قرار دهد.
   در تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز شما با پرداخت مبلغی، کمپین تبلیغاتی برای خودتون ایجاد می کنید و گوگل سایت شما را بالاتر از نتایج جستجو قرار می دهد.

 6. همایون248 گفت:

  در طبقه بندی سایت ها چند نوع وب سایت داریم؟

  • digimarket-2 گفت:

   جناب همایون ۲۴۸ عزیز
   دسته بندی قدیمی طراحی سایت وب سایت های استاتیک و داینامیک بوده است . لیکن این روشی بسیار قدیمی بوده و از یک نظر ۳ گروه وب سایت قابل تفکیک است که کلیه آن ها داینامیک است.
   وب سایت های اطلاع رسانی/ وب سایت های فروشگاهی/وب سایت های پرتال و تعاملی

 7. farshid omid17 گفت:

  در صورتی که یک طراح حرفه ای سایت رو براتون طراحی کنه هیچ مشکلی برای سایتتون پیش نمیاد و عاشقش می شین برای همین پیشنهاد می کنم حتما این موضوع رو جدی بگیرین و قبل انتخاب طراح سایتتون تحقیق کنین..کارا آی تی انتخاب اول منه تیم قوی و حرفه ای و پشتیبانی ۲۴ ساعته دارن.

  • digimarket-2 گفت:

   سپاس از لطف شما جناب farshid omid17 عزیز
   خوشحالیم که انتخاب اول شما هستیم.
   وظیفه ما ارائه بهترین کیفیت به مشتریان عزیز می باشد.

 8. jafari گفت:

  توصیه هاتون بسیار مفید بود…ممنونم
  موفق باشید

 9. قاسمیان گفت:

  سلام
  خسته نباشید، آیا این موضوع که وردپرس امنیت بالایی نداره درسته؟

  • digimarket-2 گفت:

   سلام جناب قاسمیان عزیز
   هر نرم افزاری آسیب پذیر هست اما تیم امنیتی ویژه وردپرس روزانه برای تمام افزونه هایتان و قالب و هسته نرم افزاری تان، آپدیت های امنیتی می گذارند.
   جهت مطالعه بیش تر مقاله مزایای طراحی سایت با وردپرس را به شما پیشنهاد می کنیم.

 10. اصلانی نیا گفت:

  نکات خوبی مطرح کردین.. تشکر

 11. سجاد گفت:

  بسیار عالی، موارد مطرح شده در این مقاله بیش تر به نکات مرتبط با طراحی سایت با وردپرس اشاره دارد…امکانش هست راجع به معایب خود نرم افزار وردپرس هم مطلب بگذارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیر سایت ۱۲ام شهریور, ۱۳۹۸


برای طراحی سایت نیاز به کمک دارید؟

سلام خوش آمدید!
برای ارائه خدمات بهتر در زمینه طراحی سایت و سئو مشاوران ما در واتس اپ در خدمت شما هستند.

منو