ثبت نام | ورود

نگهداری وب سایت

بخش سوم : معرفی خدمات بروزآوری وب سایت

یکی دیگر از مهم ترین خدمات نگهداری وب سایت، بروزآوری وب سایت است. همانطور که می دانیم نرم افزارهای وب سایت به دو دسته هسته و پوسته تقسیم می شود.

هسته وب سایت نرم افزارها و یا  پلاگین های سمت سرور است که بک اند نامیده می شود. پوسته وب سایت نیز نرم افزارها و  پلاگین های سمت کاربر است که به رابط کاربری یا فرانت اند معروف است. بروزآوری وب سایت شامل هر دو بخش می شود.

مرحله بروزآوری وب سایت از لحظه بارگذاری آن آغاز می شود. همانطور که در مقاله انواع خدمات نگهداری وب سایت گفته شد؛ وب سایت ها مانند سایر نرم افزارها قابلیت آپدیت خودکار نداشته و فرآیند بروزرسانی باید توسط  فرد وبمستر نگه دارنده وب سایت انجام گیرد.


دلایل اهمیت خدمات بروزرسانی شامل موارد زیر می باشد:

دلیل اول بهبود عملکرد امکاناتی ست که در حال حاضر در نرم افزار وب سایت به کار گرفته شده است. عموما بررسی های تیم تحقیق و توسعه منجر به تولید ورژن های جدیدی می شود که در زمینه های مختلف، عملکرد وب سایت را بطور چشم گیری بهبود می بخشد. به عنوان مثال سرعت عملکرد بخش های مختلف را افزایش داده و یا میزان استفاده از حافظه و یا پردازنده را کاهش می دهد.

دلیل دوم جهت برطرف سازی مشکلات احتمالی موجود و باگ های نرم افزار وب سایت  چه در سمت سرور و چه در سمت کاربر می باشد.

از دیگر دلایل اهمیت بروزآوری وب سایت حل مشکلات و حفره های امنیتی ست. ممکن است در گذر زمان و به مرور تعدادی حفره ی امنیتی کشف شود که به مهاجم اجازه نفوذ و اشغال منابع وب سایت را بدهد. در نتیجه بروزآوری به جهت بالا بردن امنیت وب سایت نیز ضروری ست.

فرآیند بروزآوری وب سایت یک عملیات کاملا تخصصی ست که باید توسط تیم پشتیبانی فنی وب سایت در بازه های زمانی مشخص انجام پذیرد. فرد وبمستر یا راهبر سایت که عموما با نام پشتیبان سایت شناخته می شود باید در ابتدا تاریخچه بروزآوری های صورت گرفته را مورد مطالعه قرار داده و دلایل آن ها را بررسی نماید. هم چنین پکیج بروزآوری های ارائه شده توسط تیم توسعه  را که “بسته آپدیت” نامیده می شود؛ مورد بررسی قرار می دهد. با حصول اطمینان از انجام بروز رسانی و صحت عملکرد “بسته آپدیت “، ابتدا اقدام به بک آپ گیری از سایت می کند.

مرحله بک آپ گیری که از طریق هاست امکان پذیر است در فرآیند بروزآوری وب سایت بسیار حائز اهمیت است. زیرا در این صورت یک نسخه مطمئن و پایدار تولید می شود تا در صورت بروز هرگونه مشکل همواره امکان بازگشت به نسخه پایدار قبلی وجود داشته باشد و اطلاعات از بین نرود. سپس عملیات بروزرسانی صورت می گیرد. پس از آن تمامی عملکردها بررسی می شود تا از کارکرد صحیح تمامی بخش ها اطمینان حال گردد. در این لحظه عملیات بروزرسانی نرم افزار وب سایت انجام شده است.

باید توجه داشت در صورت عدم بروزآوری وب سایت نه تنها مشکلات احتمالی برطرف نشده و عملکردها بهبود نمی یاید بلکه نرم افزار وب سایت از حالت بروز خارج شده و به یک نرم افزار از رده خارج تبدیل می شود. به طوری که در آینده ادامه کار با آن وب سایت به قدری مشکل می شود که نگهداری و بروزرسانی آن دشوار و هزینه بر بوده و طراحی وب سایت جدید توجیه اقتصادی بیش تری نسبت به ادامه کار با وب سایت موجود خواهد داشت.

خدمات نگهداری وب سایت شامل بخش ها و انواع بسیاری ست. جهت آشنایی با هر یک به سایر بخش های این سری مقالات مراجعه نمائید.

هم چنین جهت آگاهی از تعرفه پشتیبانی سایت و دریافت مشاوره با فراکارانت در ارتباط باشید.

بخش اول : انواع خدمات نگهداری وب سایت
بخش دوم : معرفی خدمات گارانتی وب سایت
بخش چهارم : معرفی خدمات پشتیبانی تلفنیبخش پنجم : معرفی خدمات افزایش امکانات عملکردی وب سایت
بخش ششم : معرفی خدمات بروزآوری محتوا
بخش هفتم : معرفی خدمات امنیت وب سایت

کلمات کلیدی:
طراحی سایت واحد تولید محتوا ۲۷ام آبان, ۱۳۹۷