ثبت نام | ورود

چرا کاربرها سایت شما را ترک میکنند ؟

برای یک سایت شخصی یا تجاری بازدیدکننده مهم ترین چیز است. هرچقدر شما سایت زیبا و پر محتوایی داشته باشید اما کسی از سایت شما بازدید نکند پس در عمل شکست خورده اید. چون همین کاربرها هستند که به مرور زمان باعث افزایش محبوبیت سایت شما و رشد سایت شما در نتایج جست و جو و در نتیجه افزایش درآمد سایت شما میشوند. اما نکاتی وجود دارد که اگر به آن توجه نکنید در بلند مدت تعداد زیادی از کاربراها ی خود را از دست میدهید و در اصطلاح نرخ پرش Bounce rate سایت شما بالا میرود.

قبلا در مورد نرخ پرش سایت توضیح دادیم و خواندید که بالا رفتن نرخ پرش یعنی اکثریت افرادی که وارد سایت شما میشوند از کیفیت طراحی سایت و مطالب شما رضایت ندارند و بلافاصله از سایت خارج میشوند. در دنیای امروز برای هر نوع سایتی هزاران رقیب وجود دارد که اگر شما حتی ۱ بازدیدکننده را از دست بدهید بلافاصله سایت های همکار شما او را به سمت خود جذب میکنند و در عمل شما یک مشتری را از دست داده اید.

کاربرها

چرا کاربرها شما را ترک میکنند

دلایل زیادی وجود دارد که باعث میشود کاربرها از شما رضایت نداشته باشند و سایت شما را ترک کنند که مهم ترین آنها عبارت اند از :

۱ – رابط کاربری سایت :

وقتی یک کاربر در اینترنت به دنبال موضوعی میگردد و توسط موتور جست و جو به سایت شما هدایت میشود و خواسته کاربر این است که بتواند مطلب مورد نیازش را در سایت شما پیدا کند. در مرحله اول باید بتواند بخش بندی های سایت شما به خوبی ببیند و به بخشهای اصلی و پر بازدید به راحتی دسترسی داشته باشد. برای مثال در سایت های شرکتی صفحه تماس با ما و صفحه استخدام از بخشهای مهمی هستند که افراد زیادی به دنبال آن هستند.

باید لینک های اصلی سایت در منوی اصلی در بالاترین قسمت سایت و سایر بخش های کم اهمیت تر در منوی ثانویه و یا در ستون های کناری سایت قرار بگیرد و همچنین میتوانید از قسمت فوتر و انتهایی سایت هم برای قرار دادن لینک بخشهای مختلف سایت استفاده کنید.

۲ – تبلیغات در سایت :

تمام مدیران سایتها علاقه دارند که از زحماتی که برای سایت و مدیریت آن میکشند درآمد داشته باشند. و یکی از راه های کسب درآمد از یک سایت اینترنتی نمایش تبلیغات است.تبلیغات به صورت های : متنی , بنر و پاپ آپ وجود دارد که هر کدام از این نوع تبلیغات در جای خاصی باید استفاده شود.

هنگامی که تبلیغ در سایت خود قرار میدهید باید توجه کنید که :

  1. از پاپ آپ استفاده نکنید : این نوع تبلیغ بسیار مزاحم است و متاسفانه استفاده از آن در سایت های ایرانی به شدت فراگیر شده است.که بهتر است تا جایی که میتوانید از این نوع تبلیغ استفاده نکنید و اگر هم استفاده میکنید فقط یک پنجره پاپ آپ برای هر کاربرها باز شود.
  2. بنر و متنی در حد استاندارد : استفاده از این دو نوع تبلیغ اجتناب ناپذیر است و کمتر سایتی وجود دارد که از بنر استفاده نکند. بهترین مکان نمایش برای بنر و همچنین تبلیغات متنی برای کاربرها در قسمت انتهای مقالات و همچنین ستون های کناری سایت است.
  3. سایز استاندارد تبلیغ : برای تبلیغات بنری از سایزهای مناسب با طول و عرض محتوی سایت خود استفاده کنید و بنرهای بسیار بزرگ را در سایت قرار ندهید چون این کار باعث میشود که توجه کاربر بیشتر به سمت تبلیغات شما جلب شود تا محتوای سایت شما.

هرگز در قسمت بالایی سایت از هیچ نوع تبلیغی استفاده نکنید چون این بخش اولین چیزی است که کاربر پس از ورود به سایت میبیند و بهتر است از آن برای معرفی خود و خدمات تان استفاده کنید.

۳- قالب بندی سایت :

دقت کنید که کاربرها باید در سایت شما احساس راحتی داشته باشند و همه چیز در دسترس آنها باشد. برای مثال وقتی یک کاربر به دنبال روشی برای تماس با شماست باید تمامی اطلاعات تماس خود از جمله : آدرس کامل پستی و تلفن , ایمیل , شبکه های مجازی و حتی مکان شما بر روی نقشه گوگل در صفحه تماس با ما برای او در دسترس باشد.

سعی کنید تمامی مطالب مربوط به یک موضوع را در یک صفحه از سایت جمع آوری کنید تا کاربر دچار سردرگمی و آشفتگی نشود و همچنین ساخت یک نقشه سایت میتواند به کاربر در دسترسی هرچه سریعتر به هدفش کمک کند.

۴- مولتی مدیا

برای روشن تر کردن موضوع و انتقال مفاهیم به کاربر در مقالات سایت حتما باید از تصاویر مرتبط و حتی فیلم های آموزشی استفاده کنید اما باید دقت کنید که :

  • حجم مولتی مدیا مناسب باشد تا کاربر بتواند با هر سرعت اینترنتی آن را تماشا کند.
  • دکمه پخش و توقف حتما وجود داشته باشد تا کاربر بتواند اگر نیازی بود آن فیلم را تماشا کند یا آن را متوقف کند و پخش اتوماتیک رسانه ها اصلا ایده خوبی نیست و اکثریت کاربرها از این موضوع ناراضی هستند.
  • از موسیقی که بعد از ورود کاربر اتوماتیک پخش میشود استفاده نکنید و اگر برای سایت خود موسیقی بک گراند استفاده کرده اید حتما دکمه ای برای توقف پخش آن در سایت قرار دهید.

۵ – ثبت نام اجباری :

هرگز کاربرها ی سایت را مجبور نکنید که برای دیدن یک محتوی یا دانلود یک فایل در سایت شما ثبت نام کنند چون این کار تعداد زیادی از بازدیدکنندگان سایت شما را منصرف میکند. اگر میخواهید اطلاعات تماسی از بازدید کنندگان داشته باشید بجای اینکه آنها را مجبور کنید در سایت ثبت نام کنند میتوانید یک خبرنامه در سایت ایجاد کنید و از کاربرها بخواهید برای دریافت آخرین مقالات و کدهای تخفیف و ….. در خبرنامه شما ثبت نام کنند. و در مقابل این ثبت نام یک هدیه ارزشمند برای آنها در نظر بگیرید که باعث تشویق آنها برای ثبت نام شود.

۶ – طراحی سایت :

زیبایی بصری سایت یکی دیگر از بخش هایی است که نرخ پرش کاربرها از سایت شما را کاهش میدهد. در طراحی سایت باید از رنگهای مناسب با توجه به محتوی سایت و همچنین از تصاویر و گرافیک استفاده کنید. برای صفحاتی که فقط حاوی مقالات هستند استفاده از پس زمینه سفید و متن مشکلی پیشنهاد میشود و برای بخش های قابل توجه سایت مثل دکمه های خرید و ثبت نام و لینک های مهم از رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی استفاده کنید.

تصاویر استفاده شده در سایت باید با اندازه و حجم کم انتخاب شود تا باعث کاهش سرعت سایت نشود و موضوع تصاویر هم باید با مطالب شما هماهنگ باشد. برای اطلاعات بیشتر در این موضع میتوانید مقاله ۷ نکته مهم در طراحی سایت را پمطالعه بفرمایید.

۷ – خوانا بودن مطالب :

یک مقاله در سایت شما هرچقدر جذاب و اختصاصی باشد باید توسط کاربرها خوانده شود تا بازخورد آن معلوم شود. برای مقالات خود از یک فونت خوانا استفاده کنید و همچنین سایز فونت را طوری تنظیم کنید که نیازی به زوم کردن برای خواندن متن نباشد.واکنش گرا کردن قالب هم راه حل دیگری است که سایت شما را برای کاربران موبایلی بهینه سازی میکند.

نکته بعدی لینک هایی است که در میان متن وجود دارد و ممکن است شما یک یا چند کلمه از متن خود را به مطالب مرتبط در سایت خود یا سایتهای دیگر لینک کرده باشید. باید رنگ لینک ها با متن عادی تفاوت داشته باشد که برای کاربر قابل تشخیص باشد.

۸ – بروز رسانی :

با مراجعه به بسیاری از سایتها , خصوصا سایتهای ایرانی مطالبی میبینید که ماه ها و حتی سالها از انتشار آن گذشته است و طبیعی است که وقتی یک بازدید کننده به همچین سایتی وارد شود و تاریخ اتشار مطالب را ببیند متوجه میشود که به این سایت اصلا رسیدگی نمیشود و مدت ها است که سایت رها شده.

باید برای انتشار مطالب در سایت برنامه ریزی داشته باشید و در بازه های زمانی مختلف مطالب جدید در سایت منتشر کنید.و تمامی مقالات قدیمی و منسوخ شده سایت را از صفحه اصلی سایت پاک کنید و به قسمت بایگانی مقالات منتقل کنید.

در اینوگرافیک زیر خلاصه مطالب این مقاله برای درک بهتر موضوع منتشر شده است.

bounce rate چیست

برای انتشار اینفوگرافیک در سایت خود از کد زیر استفاده کنید :

با رعایت نکات بالا و داشتن تعامل با کاربران سایت میتوانید کاری کنید که تمام کاربرها پس از ورود به سایت از بخشهای مختلف سایت شما بازدید کنند و زمان ماندن آنها در سایت شما تا حد زیادی افزایش پیدا کند و در مقابل نرخ پرش سایت شما بسیار کم میشود. سایتی که کاربر در آن زمان زیادی صرف میکند از نظر موتور های جست و جو ارزشمند و محبوب است که این نکته باعث میشود در صفحه نتایج جایگاه بهتری کسب کنید.

کلمات کلیدی:
طراحی سایت مدیر سایت ۱۳ام دی, ۱۳۹۴