pre-loader

دامنه IR

دامنه چیست و از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

دامنه یک نام اختصاصی برای وب سایت شما است که در فضای اینترنت جهت تمایز از سایر وب‌سایت‌ها به کار برده می‌شود. مانند www.yourbusiness.ir. هر دامنه از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. قسمت اول شامل نام دامنه می‌باشد. شما می‌توانید هرگونه اسمی را برای وب سایت خود انتخاب کنید. قسمت دوم شامل پسوند دامنه می‌باشد. پسوندهای دامنه بسیار متنوع می‌باشد. پسوندها به صورت موضوعی یا GCTLD (Generic) و یا پسوند کشوری و محلی CCTLD (Country)  می‌باشد. دامنه IR به صورت CCTLD می‌باشد. شما می‌توانید در مقاله دامنه چیست و چگونه کار می‌کند درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

انواع دامنه

ویژگی‌های دامنه IR

دامنه‌ای که شما می‌سازید، به صورت انحصاری برای شما ساخته شده است و هیچ شخص دیگری نمی‌تواند این دامنه را به نام خود ثبت کند.

دامنه Ir  مخفف نام کشورمان ایران می‌باشد و جزو گروه‌ دامنه‌های CCTLD می‌باشد. دامنه‌های ملی طبق قوانین مربوط به دامنه‌های ملی هر کشور صورت می‌گیرد. اصولا دانشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی دامنه‌های خود را IR  ثبت می‌کنند تا نشان دهنده کشورشان باشد.

یکی از ویژگی‌های دامنه ir  ارزان بودن آن نسبت به سایر دامنه‌ها می‌باشد.

در گوگل سئو بر اساس نوع مخاطبی که پسوندهای مختلف دامنه پیدا می‌کنند، تفاوت پیدا می‌کند. در واقع یکی از معیارهای گوگل تطابق نیازهای کاربر طبق مکان زندگی او می‌باشد. گوگل به صورت خودکار دامنه‌های ملی را در نتیج جست و جو نمایش خواهد داد. بنابراین احتمال کسب رتبه در سایت‌های فارسی زبان با  این دامنه برای شما بیشتر خواهد شد.

مشکل دامنه IR

گوگل تبلیغات در دامنه ir را تحریم کرده است. اگر استفاده از تبلیغات گوگل برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید از دامنه ir  استفاده کنید.

خرید دامنه IR

خرید یک دامنه به صورت سالیانه صورت می‌گیرد. شما یک دامنه را برای یک سال یا چندین سال خریداری می‌کنید. اگر پس از گذشت دوره آن را تمدید نکنید، سایر افراد می‌توانند صاحب این دامنه شوند.

مراحل ثبت دامنه IR

برای ثبت دامنه‌های محلی در هر کشور سازمان‌های داخلی وجود دارد که بر دامنه‌های ثبت شده کنترل و نظارت می‌نمایند. در ایران موسسه ایرنیک NIC , وابسته به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی این وظیفه را بر عهده دارد.

ثبت دامنه

شما می‌توانید برای اطلاع از خدمات دامنه چون ثبت دامنه، انتقال دامنه و تعرفه‌های دامنه به فروشگاه کارا آی‌تی مراجعه نمایید. هم‌چنین می‌توانید برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.

دامنه و منابع مورد نیاز

دامنه چیست و چگونه کار می‌کند

راهنمای انتخاب دامنه

 

کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دامنه نویسنده ۱۲ام آذر, ۱۳۹۸


برای طراحی سایت نیاز به کمک دارید؟

سلام خوش آمدید!
برای ارائه خدمات بهتر در زمینه طراحی سایت و سئو مشاوران ما در واتس اپ در خدمت شما هستند.

منو