دامنه IR

دامنه چیست و از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

دامنه یک نام اختصاصی برای وب سایت شما است که در فضای اینترنت جهت تمایز از سایر وب‌سایت‌ها به کار برده می‌شود. مانند www.yourbusiness.ir. هر دامنه از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. قسمت اول شامل نام دامنه است. شما می‌توانید هرگونه اسمی را برای وب سایت خود انتخاب کنید. قسمت دوم شامل پسوند دامنه است. پسوندهای دامنه بسیار متنوع هستند. پسوندها به صورت موضوعی، GCTLD (Generic) یا پسوند کشوری و محلی، CCTLD (Country)  می‌باشند. درنتیجه دامنه IR در دسته CCTLD قرار می‌گیرد. شما می‌توانید در مقاله دامنه چیست و چگونه کار می‌کند درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

انواع دامنه

ویژگی‌ دامنه IR چیست؟

دامنه‌ای که شما می‌سازید، به صورت انحصاری برای شما ساخته شده است و هیچ شخص دیگری نمی‌تواند این دامنه را به نام خود ثبت کند. دامنه Ir  مخفف نام کشورمان ایران بوده و جزو گروه‌ دامنه‌های CCTLD به شمار می‌رود. دامنه‌های ملی طبق قوانین مربوط به دامنه‌های ملی هر کشور ثبت می‌شوند. اصولا دانشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی دامنه‌های خود را IR  ثبت می‌کنند تا نشان دهنده کشورشان باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های دامنه ir  ارزان بودن آن نسبت به سایر دامنه‌ها است.

در گوگل، سئو بر اساس نوع مخاطبی که پسوندهای مختلف دامنه پیدا می‌کنند، تفاوت پیدا می‌کند. در واقع یکی از معیارهای گوگل تطابق نیازهای کاربر طبق مکان زندگی او است. گوگل به صورت خودکار دامنه‌های ملی را در نتیجه جست و جو نمایش خواهد داد. بنابراین احتمال کسب رتبه در سایت‌های فارسی زبان با  این دامنه برای شما بیشتر خواهد شد.

مشکل دامنه IR چیست؟

گوگل تبلیغات در دامنه ir را تحریم کرده است. اگر استفاده از تبلیغات گوگل برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید از دامنه ir  استفاده کنید.

خرید دامنه IR به چه صورت است؟

خرید یک دامنه به صورت سالیانه صورت می‌گیرد. شما یک دامنه را برای یک سال یا چندین سال خریداری می‌کنید. اگر پس از گذشت دوره آن را تمدید نکنید، سایر افراد می‌توانند صاحب این دامنه شوند.

ثبت دامنه

مراحل ثبت دامنه IR چگونه است؟

برای ثبت دامنه‌های محلی در هر کشور سازمان‌های داخلی وجود دارد که بر دامنه‌های ثبت شده کنترل و نظارت می‌نمایند. در ایران موسسه ایرنیک NIC , وابسته به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی این وظیفه را بر عهده دارد. شما می‌توانید برای اطلاع از خدمات دامنه چون ثبت دامنه، انتقال دامنه و تعرفه‌های دامنه به فروشگاه کارا آی‌تی مراجعه نمایید.

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.

دامنه و منابع مورد نیاز

راهنمای انتخاب دامنه

کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روابط عمومی 12 آذر 1398

فهرست مطالب


whatsapp

برای طراحی سایت نیاز به کمک دارید؟

closewhatsapp
onewhatsapp

سلام خوش آمدید!
برای ارائه خدمات بهتر در زمینه طراحی سایت و سئو مشاوران ما در واتس اپ در خدمت شما هستند.

فهرست