ثبت نام | ورود

تجربه کاربری

 طراحی سایت و نکات اصلی آن

تجربه کاربری از اصطلاحاتی است که در طراحی سایت مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر برای اولین بار است که با این اصطلاح روبرو می‌شوید، برای درک اهمیت و مفهوم آن، مطالعه مقاله زیر را به شما توصیه می‌کنیم.

تجربه کاربری چیست؟

تجربه کاربری به اختصار UX (User Experience) در مورد نحوه تعامل کاربران با سایت شما است. طبق تعریف ویکی پدیا، تجربه کاربری UX شامل رفتارها، نگرش‌ ها و احساسات یک کاربر درباره استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. به عبارتی احساس و نظراتی که در هنگام استفاده از سایت، در کاربران شما ایجاد می‌شود تجربه کاربری سایت شما را تعریف می‌کند.

اهمیت تجربه کاربری چیست؟

به عنوان مثال، سایتی را در نظر بگیرید که پیچیده طراحی شده است و کاربرانی که وارد این سایت می شوند، نمی توانند اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند، این موضوع خود سبب ناامیدی بازدیدکنندگان و خروج آن ها از سایت شما خواهد شد. بنابراین اگر در طراحی سایت، به تجربه کاربری به خوبی توجه نشود نرخ پرش کاربران بیش تر خواهد بود. تجربه کاربری ضعیف موجب کم تر شدن تعداد بازدیدکنندگان، کاهش ترافیک سایت و کاهش تبادلات خواهد شد.

نکات طراحی سایت در تجربه کاربری

 

۱- سرعت سایت:

از دیگر نکات طراحی سایت دقت به موضوع که صفحات سایت سبک باشد و در کمتر از ۵ ثانیه برای کاربر نمایش داده شود. اما اگر بیش‌تر طول بکشد، اکثر کاربرها با زدن دکمه برگشت به سراغ سایت بعدی می‌روند و این به معنای افزایش  نرخ پرش سایت شما است.

 

۲ – واکنش گرا:

از دیگر نکات طراحی سایت این است که حتما قالب واکنش گرا باشد.

امروزه اکثر افراد با تلفن همراه و تبلت و حتی تلویزیون های هوشمند وب گردی می‌کنند، پس قالب سایت شما باید بتواند با هر دستگاه و هر سایز صفحه نمایش هماهنگ شود.

اگر قالب فعلی سایت شما این قابلیت را ندارد، مقاله آموزش واکنش گرا کردن قالب وردپرس راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

 

۳ – منوها:

از دیگر نکات طراحی سایت منوها هستند که بازدیدکنندگان با کمک آن‌ها می‌توانند به راحتی به بخش مورد نظر خود هدایت شوند. صفحات مهم سایت را در منوی اصلی سایت در بالای سایت قرار دهید و باقی صفحات را به منو های ثانویه و ستون های کناری سایت منتقل کنید.

 

۴ – اسکرول:

سایت شما باید قابلیت اسکرول به پایین را داشته باشد. اما در موبایل و تبلت، نباید اسکرول به چپ و راست داشته باشد.

 

۵ – روند:

از دیگر نکات طراحی سایت، مشخص کردن مسیری است که کاربری با هدف خرید یک محصول یا مطالعه یک مقاله وارد سایت می‌شود باید طی کند تا به هدف خود برسد. این روند باید کوتاه ولی کامل باشد تا کاربر در کم‌ترین زمان ممکن به خواسته خود برسد.

 

۶ – حذف بخش‌های اضافی:

در اولین گام‌های طراحی سایت، شما بخش های مختلفی برای قالب خود قرار می‌دهید ولی بعد از قرار گرفتن قالب روی سایت و بررسی رفتار کاربران متوجه می‌شوید که بعضی بخش‌ها اصلا استفاده نمی‌شود و فایده ای برای سایت ندارد. بنابراین می‌توانید آن‌ها را حذف کنید و سایت خود را سبک‌تر کنید.

 

۷ – دکمه های مهم:

در تمام سایت‌ها دکمه‌هایی وجود دارد. مانند: دکمه خرید، ثبت نام در خبرنامه، دانلود محصول و غیره. از دیگر نکات طراحی سایت این است که این دکمه‌ها باید با رنگ بندی خاصی مشخص شوند تا توجه کاربر جلب شود. همچنین این دکمه‌ها باید سایز بزرگ‌تری داشته باشد.

 

۸ – خوانایی:

از دیگر نکات طراحی سایت، انتخاب فونت استاندارد و خوانا برای متن سایت است. فونتی که بر روی تمامی نمایشگرها به صورت خوانا قابل دیدن باشد و مطالعه آن باعث خستگی چشم نشود.

 

۹ – شفاف سازی:

باید در سایت از خود اطلاعاتی به کاربر بدهید و خودتان و سابقه فعالیت‌هایتان را به صورت شفاف معرفی کنید. با رعایت این نکات، اعتماد کاربر به شما بیش‌تر می‌شود و بهتر می‌تواند از خدمات شما استفاده کند.

 

۱۰ – آماده سازی:

کاربران ورودی سایت را مستقیما به صفحات فروش محصول هدایت نکنید. در ابتدا اطلاعاتی به او بدهید و ذهنیت او را برای خرید آماده کنید، سپس در مرحله آخر او را به صفحات ویژه فروش هدایت کنید.

 

۱۱ – لینک سالم:

از دیگر نکات طراحی سایت، بررسی تمامی لینک‌ها در سایت است، تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید و لینک شکسته در سایت وجود نداشته باشد.

 

۱۲ – متن لینک:

متنی را برای لینک خود انتخاب کنید که کاربر قبل از کلیک بر روی آن، متوجه موضوع لینک شود.به جای این‌که از کلمه این‌جا کلیک کنید برای لینک کردن استفاده کنید، می‌توانید یک کلمه که مرتبط با صفحه مورد نظر است را لینک کنید تا کاربر متوجه شود به چه صفحه ای هدایت خواهد شد.

 

۱۳ – لینک خارجی:

تمامی لینک‌های که از سایت شما به سایت‌های دیگر داده می‌شود، باید در پنجره جدید باز شود. این کار در کاهش نرخ پرش بسیار موثر است و یکی از نکات مهم در طراحی سایت است.

 

۱۴ – فرم‌ها:

اگر در سایت خود فرم ثبت نام و خرید و غیره، دارید سعی کنید تا حد ممکن آن‌ها را مختصر کنید و سوال های اضافی از کاربر نپرسید. همچنین اگر می‌توانید کدهای کپتچا (Captcha)  را از فرم های خود حذف کنید.

 

۱۵- پر شدن خودکار:

یکی دیگر از نکات در طراحی سایت، فرم های سایت شماست که باید قابلیت به صورت خودکار پر شدن توسط مرورگر کاربران را داشته باشند.

 

۱۶ – دادن تاییدیه:

وقتی یک کاربر در سایت شما فرمی را پر می‌کند، باید در انتها پیغام مناسبی به او نمایش داده شود تا کاربر متوجه شود که فرم با موفقیت ارسال شده یا خیر.  متاسفانه بسیاری از طراحان، این نکات را فراموش می‌کنند.

 

۱۷ – اطلاعات تماس:

برای اعتماد سازی هرچه بیش‌تر، سعی کنید در کنار تمامی فرم های سایت خود، اطلاعات تماس را منتشر کنید. در صورتی که به هر دلیلی کاربر نتوانست از طریق آن فرم‌ها به خواسته خود برسد، بتواند به صورت مستقیم با شما در ارتباط باشد.

 

 

 

نکات طراحی سایت

 

در ادامه مطالعه مقاله طراحی سایت و نکات اصلی آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

 

طراحی سایت و نکات اصلی آن

 

 

 

 

صفر تا صد راه اندازی سایت و طراحی سایت

سوالاتی که باید از شرکت طراحی سایت بپرسید

استفاده از تصویر در طراحی سایت

۷ نکته مهم در طراحی سایت

طراحی سایت و انتخاب رنگ ها

 استفاده از جاوا در طراحی سایت 

قیمت طراحی سایت

 

 

 

کلمات کلیدی:
طراحی سایت واحد تولید محتوا ۱۱ام مهر, ۱۳۹۶