ثبت نام | ورود | جستجو
مشاوره: ۲۳۰۸۷ ۲۱ (۹۸+)
آدرس: تهران – بلوار آفریقا – خیابان ناهید شرقی – پلاک ۱۲ – طبقه سوم

html5 و css3 برای برنامه نویسان وب GIS

در این مقاله ما به شما یک دید تازه بر یکسری ویژگی های تازه و هیجان انگیز که در رابطه با GIS  بر یکسری استانداردهای جدید پایه گذاری شده است میدیهیم و به شما شرح می دهیم که چگونه می تواند بر روی برنامه نویسان وب سیستم های اطلاعات جغرافیایی تاثیر بگذارد.اولین سوالی که برای برنامه نویسان مطرح می شود این است که html 5 چیست؟ چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟ و این که به چه طریقی بر روی html4 که مبتنی بر برنامه های کاربردی وب است تاثیر می گذارد؟ سپس ما به یک تور رهبری که که دارای ویژگی های اصلی شامل افزایش نرخ معنایی می باشد وارد می شویم .برچسب های اصلی ویدیویی و صوتی و چیزهایی که ما از آن ها ناراضی هستیم. ما هم چنان نگاه عمیقی بر API  هایی مثل  CANVAS API که با استفاده از آن ها می توان به صورت مستقیم روی بروزرها نقاشی کرد که به plug in احتیاجی ندارند و Geolocation API برای آگاهی موقعیت استفاده می شود می پردازیم.

ایا شما میتوانید بدون انتقال دادن کاربران تازه به بروزرها به مزیت های این ویژگی ها پی ببرید؟ برای یافتن آن به این نکات توجه کنید

حال نکاتی را در این باره ذکر میکنیم:

*سریع و علاقه مند باشید.

*تبلت  ها و تلفن ها و وسیله ها

*پشتیبانی آنلاین و بازارهای برنامه های کاربردی

*مقدار حرکت صنعتی

بهره برداری مناسب از منابع و امكانات ، نیازمند مدیریتی توانمند و علمی است تا بر اساس اطلاعات دقیق ، به روز و قابل اعتماد ، تصمیمات مناسب اتخاذ شود . تولید اطلاعات به ابزار ، فناوری ، دانش ، سیستم و نیروی انسانی متخصص و كارآمد نیاز دارد كه بر اساس آنها از داده های موجود اطلاعات مورد نظر تولید شود و سپس این اطلاعات به عنوان یك مولفه مهم در امر تصمیم گیری مورد استفاده قرار گیرند . سامانه های اطلاعات مكانی یا سیستم های اطلاعات جغرافیایی ، یكی از كارآمدترین و رو به رشدترین سیستم های اطلاعاتی برای تحقق این امر می باشند .
GIS سیستمی برای ثبت ، ذخیره سازی ، كنترل ، تلفیق ، به كارگیری ، تحلیل و نمایش داده هایی است كه به لحاظ مكانی زمین مرجع هستند . واژه (جغرافیا) نباید این ذهنیت را ایجاد كند كه سیستم اطلاعاتی مورد بحث به داده های توپوگرافی ، نقشه و نقشه برداری محدود می شود . علاوه بر تهیه نقشه های پایه ، این سیستم اطلاعاتی امروزه در بخش های مختلف برای برنامه ریزی شهری ، مدیریت ترافیك ، مدیریت كاربری اراضی و مطالعات زیست محیطی نیز به كار می رود . همچنین GIS برای خدمات بانكی ، خدمات پستی ، مطالعات جمعیت شناختی ، و مدیریت تاسیسات شهری از جمله در آب و برق مورد استفاده قرار می گیرد . اگر در نظر بگیریم كه از یكسو GIS امكانات سیستمی ، بانك اطلاعاتی و رایانه ای را با فناوری های كسب اطلاعات ماهواره ای و سنجش از راه دور و شبكه های اطلاع رسانی جهانی تلفیق كرده است ، و ازسوی دیگر همه فعالیت های بشری و پدیده های طبیعی دارای ابعاد زمانی و مكانی هستند كه می توانید روی لایه های مختلف یك نقشه دیجیتال همپوشانی داده شوند ، آنگاه قابلیت و مزایای این سیستم در دسترسی سریع به اطلاعات ، جمع بندی انواع مختلف سریع به اطلاعات ، جمع بندی انواع مختلف داده ها ، تحلیل اطلاعات به طور یكجا و با هم ، بهنگام سازی ، دقت و سرعت عمل یا بالای آن مشخص می شود . نوشته حاضر با توجه به قابلیت های یاد شده ، در صدد است با معرفی سه مقاله و یك پروژه ضمن تبیین جایگاه GIS و نشان دادن آینده رو به گسترش آن ، ضرورت و اهمیت كاربرد این سیستم را در صنعت آب و برق نشان دهد و با نگاهی به فعالیت هایی كه در این زمینه در وزارت نیرو و در دانشگاهها ، مركز تحقیقات سازمان نقشه برداری و سایر مراكز علمی صورت گرفته است ، دانش پژوهان و متخصصان را علاقمند سازد كه در برنامه ریزی برای پژوهشها و فعالیت های آینده خود ، به این عرصه نسبتاً بكر نیز وارد شوند .
● تاریخچه ایجاد جی آی اس
اولین نمونه از یك جی آی اس ملی ، جی آی اس كانادا است كه از اواخر ۱۹۶۰ به این طرف به صورت پیوسته مورد استفاده قرار گرفته است . دردهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی پیشرفت های قابل ملاحظه ای در فناوری جی آی اس به وجود آمد ، به طوری كه عبارت (سیستم اطلاعات جغرافیایی) در مورد مجموعه ابزارهایی برای تحلیل و نمایش نقشه ها و ادغام فنون و شیوه های آماری و نقشه ای و كاربرد فراگیرتر آن ، به ویژه برای تحلیل تاثیرات و خط مشی های دولتی به كار گرفته شد . در حالی كه سابقه فناوری جی آی اس در كشورهای غربی از جمله كانادا و آمریكا به بیش از ۴۰ سال می رسد ، فناوری جی آی اس در اغلب كشورهای جهان سوم بسیار جوان است . از ویژگیهای جی آی اس در كشورهای غربی هماهنگی بین فناوری و آموزش و كاربرد آن است ، در حالی كه در بسیاری از كشورهای جهان سوم ، ورود فناوری قبل از آموزش و مهارت اندوزی مربوط به آن صورتمی گیرد .
در ایران ، اولین مركزی كه به طور رسمی استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی را در كشور آغاز كرده است. سازمان نقشه برداری كشور می باشد كه در سال ۱۳۶۹ بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی ، عهده دار طرح به كار گیری این سیستم شد . این سازمان در حال حاضر مشغول تهیه نقشه های رقومی پوششی كشور (به مقیاس ۱:۲۵۰۰۰) و نقشه شهرهای كشور (به مقیاس ۱:۲۰۰۰) است و با غنی تر كردن بانك عظیم اطلاعات عكس های هوایی و انواع نقشه های دیجیتال و نیز با تاسیس پایگاه توپوگرافی ملی (NTDB) نیازهای كاربران را در زمینه جی آی اس به تدریج برآورده می سازد .

وظايف اصلي يك سيستم اطلاعات جغرافيايي

يك سيستم اطلاعات جغرافيايي ( GIS)، اصولاً شش فعاليت اصلي زير را شامل مي‌شود‌:

·     ورود اطلاعات

·     دستكاري و ويرايش اطلاعات

·     مديريت اطلاعات

·     پرسش و پاسخ و تجربه و تحليل اطلاعات

·     نمايش اطلاعات

1ـ ورود اطلاعات

قبل از آنكه اطلاعات جغرافيايي بتوانند وارد محيط GIS شده و مورد استفاده قرار گيرند، مي بايست اين اطلاعات به فرمت و ساختار رقومي  قابل قبول سيستم GIS، تعديل شوند.

منابع توليد كننده اطلاعات مورد نياز يك سيستم GIS :

·        تصاوير ماهواره اي و تكنيكهاي سنجش از دور

·        عكسهاي هوايي و تكنيكهاي فتوگرامتري

·        نقشه برداري كلاسيك

·        سيستم تعيين موقعيت جهاني (GPS)

·        اسناد، مدارك و نقشه هاي موجود

25015hd

2ـ دستكاري اطلاعات

استفاده از انواع داده و اطلاعات مورد نياز يك پروژه خاص GIS ، نيازمند تبديل و دستكاري آن اطلاعات به منظور قابل استفاده نمودن آنهادر سيستم مي باشد. به عنوان مثال، اطلاعات جغرافيايي در استانداردهاي مختلف وجود دارند و به منظور استفاده از آنها درGIS  مي بايست اطلاعات فوق قبل از يكپارچه سازي در محيط نرم افزار GIS، به يك استاندارد واحد، تبديل شوند.

3ـ مديريت اطلاعات

براي پروژه هاي كوچك GIS، امكان ذخيره سازي و مديريت اطلاعات جغرافيايي در قالب فايلها و اطلاعات ساده وجود دارد. وليكن هنگاميكه حجم اطلاعات زياد باشد و همچنين تعداد كاربران سيستم از يك تعداد محدود فراتر مي‌رود، بهترين روش براي مديريت اطلاعات، استفاده از سيستم مديريت پايگاه داده (Database Management System) مي باشد. DBMS به منظور ذخيره سازي، سازماندهي و مديريت اطلاعات جغرافيايي در GIS مورد استفاده  قرار مي گيرد.

مدلهاي پايگاه داده مختلفي از قبيل؛ سسله مراتبي، شبكه اي، رابطه اي، شئ‌گرا و …، وجود دارد كه از اين ميان، مدلهاي داده رابطه اي (Relational) و شئ گرا (Object Oriented) به صورت وسیع در نرم افزارهای GIS مورد استفاده قرار می گیرند.

4ـ پرسش و پاسخ و تجزيه و تحليل اطلاعات

1-4- پرسش و پاسخ

سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي اين قابليت را در اختيار كاربر قرار مي دهند تا براساس اطلاعات مكاني و توصيفي ذخيره سازي شده در سيستم، اقدام به انجام پرسش و پاسخهاي مورد نظر خود نمايد. انواع اين پرسش و پاسخهاي، به شرح زير مي باشد:

پرسشهاي مكاني

اين پرسشها براساس اطلاعات مكاني و عوارض موجود در پايگاه داده GIS صورت مي پذيرد. به عنوان نمونه، مي توان به جست و جوي پست هاي برق واقع در محدوه يك استان يا رودخانه هاي واقع در يك حوزه آبريز اشاره نمود.

پرسشهاي توصيفي

اين پرسشها بر اساس اطلاعات توصيفي ذخيره شده در پايگاه داده براي هرعارضه، صورت مي پذيرد. به عنوان نمونه، مي‌توان به يافتن يك رودخانه و يا يك حوزه آبريز، با نام مشخص، اشاره نمود.

پرسشهاي تابعي/ شرطي

اين پرسش براساس معرفي يك شرط به عنوان معيار پرسش، صورت مي پذيرد. به عنوان نمونه مي توان به جستجوي حوزه هاي آبريز كه حجم بارندگي در آنها در طول سال بيش از يك مقدار مشخص مي‌باشد، اشاره نمود.

پرسشهاي  روند تغييرات

اين پرسشها بر اساس پارامترها و اطلاعات متغيير كه با يك پريود زماني در سيستم ذخيره مي شوند، انجام مي‌شود. به عنوان نمونه، مي توان به انجام پرسش به منظور بررسي روند تغييرات ميزان بارش يك حوزه آبريز در طي چندين سال گذشته، اشاره نمود.

پرسشهاي تركيبي

اين پرسشها به صورت تركيبي از پرسشهاي مكاني، توصيفي و شرطي، انجام مي شوند.

2-4- تجزيه و تحليل

عموماً سيستمهاي اطلاعات جغرافيايي ، اداري ابزارهاي متنوع جهت تجزيه و تعليل اطلاعات مي باشند. به طور خلاصه اين ابزار شامل موارد زير مي گردد:

تجزيه وتحليل همپوشاني اطلاعات (Overlay)

تركيب لايه هاي اطلاعاتي مختلف درGIS، تحت عنوان Overlay شناخته مي شود. در حالت بسيار ساده، اين مفهوم به امكان نمايش چندلايه اطلاعاتي بر روي همديگر اشاره مي كند وليكن در مفهوم  وسيعتر،‌ اين  مفهوم به تركيب چند لايه اطلاعاتي بر اساس معيارهاي تعريف شده توسط كاربر و توليد يك لايه اطلاعاتي جديد، اشاره دارد. به عنوان نمونه مي توان اطلاعات مربوط به نوع خاك، ‌نوع پوشش گياهي، شيب زمين و … را به منظور بررسي امكان وقوع سيل در يك منطقه، با يكديگر تركيب كرده و مناطق داراي پتانسيل در اين خصوص را تحت يك لايه اطلاعاتي جداگانه، مشخص نمود.

                                               تركيب لايه‌هاي اطلاعاتي مختلف

منطقه حائل (Buffering)

در اين آناليز، با تعريف يك منطقه حائل در اطراف عوارض نقطه اي، خطي و سطحي، ‌به تجزيه و تحليل اطلاعات مي پردازيم. به عنوان نمونه، مي توان به كاربردهاي زير اشاره نمود:

· يافتن مناطق شهري  و يا تأسيساتي كه در فاصله 1 كيلومتري از يك رودخانه، قرار دارند.

· يافتن تعداد مصرف كنندگاني كه در فاصله 500 متري از يك مخزن آب قرار دارند.

14wqc2

پردازش تصاوير (Image Processing)

تعدادي از سيستمهاي GIS، داراي ابزار و قابليتهاي آناليز و پردازش تصاوير سنجش از راه دور مي باشند. اين ابزار با دريافت تصاوير ماهواره اي خام و تبديل آن به نقشه مكان مرجع، از طريق قابليتهاي مختلف موجود در سيستم از قبيل كلاسه‌بندي (Classification) و … ، نسبت به توليد اطلاعات پايه مورد نياز سيستم GIS، اقدام مي نمايند.

تجزيه وتحليلهاي آماري

اين ابزار به منظور انجام پردازشهاي آماري بر روي عوارض مكاني و همچنين اطلاعات توصيفي منتسب شده به عوارض مختلف، مورد استفاده قرار مي گيرد. به عنوان نمونه، مي توان به تهيه، توليد و ارائه يك گزارش آماري از ميزان بارندگي صورت گرفته طي ماههاي مختلف در حوزه هاي آبريز، اشاره نمود.

ابزار نمايش كارتوگرافي اطلاعات (Visualization)

در بسياري از پردازشها جغرافيايي، نمايش نتايج پردازشها به صورت گويا و خوانا، داراي اهميت مي باشد. GIS ابزار متنوعي را به منظور نمايش توام اطلاعات مكاني و توصيفيذخيره سازي شده در پايگاه اطلاعات GIS، فراهم مي نمايد. در GIS نمايش نقشه مي تواند با  قابليتهايي از قبيل؛ ارائه گزارشات متنوع، نمايش سه‌بعدي،‌ نمايش تصاوير و ساير خروجي ها و گرافها، تركيب گردد.

کلمات کلیدی:
Scroll Up