pre-loader

طراحی سایت و انتخاب رنگ‌ها

موضوع : آشنایی با نحوه انتخاب رنگ‌‌‌بندی مناسب در طراحی سایت
مدت لازم برای مطالعه : ۱۴ دقیقه
هدف: با مطالعه این مطلب مشتریان، با نحوه انتخاب ترکیب رنگ مناسب در طراحی سایت آشنا خواهند شد.

 

امروز قصد داریم در این مقاله در رابطه با اهمیت انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت و این‌که چگونه می‌توان یک ترکیب رنگ مناسب برای طراحی سایت کاربر پسند انتخاب کرد، صحبت کنیم.

انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت اولین و مهم‌ترین بخش در طراحی سایت است و برای انتخاب رنگ‌ها باید دقت فراوانی در انتخاب رنگ‌ها داشته باشید. زیرا یک سایت با رنگ‌بندی مناسب می‌تواند باعث جذب کاربر و ماندگاری او در سایت شود.

در صورتی که انتخاب یک رنگ‌بندی نامناسب با کنتراست بالا سبب خستگی کاربر هنگام بازدید از صفحات سایت شما گشته، در نتیجه سریعا سایت را ترک خواهد کرد.

ترکیب رنگ و انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت

رنگ ها توانایی ارسال پیام‌هایی را به ذهن ناخودآگاه افراد دارند. این تاثیر به قدری مهم است که شما می‌توانید با ارائه یک رنگ بندی مناسب در سایت، افراد را به ماندن در سایت خود تشویق کنید.

انتخاب و استفاده نادرست از رنگ‌ها در بخش‌های مختلف سایت، از مهم‌ترین عواملی است که باعث افزایش نرخ پرش سایت و خروج سریع کاربران می‌شود. یا در صورتی که یک سایت فروشگاهی دارید، داشتن رنگ بندی مناسب، می‌تواند موجب ترغیب افراد به خرید شود.

بنابراین توجه به انتخاب رنگ مناسب برای سایت در طراحی آن و رضایت کاربر بسیار موثر است.

تعیین کاربران هدف

قبل از تعیین رنگ بندی سایت، ابتدا باید بدانید که کاربران شما چه مشخصاتی دارند. به جنسیت کاربران خود توجه کنید.

به عنوان مثال اگر سایت فروش لوازم آرایشی دارید، مخاطبان شما بانوان هستند. از طرف دیگر توجه به رده سنی کاربران هدف بسیار مهم است.

این‌که محتوای سایت شما برای بزرگسالان است یا برای کودکان یا نوجوانان، زیرا روانشناسی رنگ ها در کودکان بسیار با بزرگسالان متفاوت است. این موضوع از نکات مهم در انتخاب رنگ بندی سایت است.

همچنین شما باید به مسایل و ملاحظات فرهنگی توجه کنید. یک رنگ در یک فرهنگ نشان دهنده خوش شانسی است، اما همان رنگ را در فرهنگ دیگر شوم و بدیمن است.

کنتراست

کنتراست رنگ ها به معنای تضاد و تفاوت میان دو رنگ است که این امر موجب تفاوت میان رنگ ها می شود.

در سایت هایی که به صورت استاتیک طراحی شده اند و کاربر تنها برای خواندن محتوای متنی وارد آن می‌شود، باید از رنگ بندی روشن استفاده شود. یعنی پس زمینه روشن با متن مشکی که به راحتی قابل خواندن باشد و هنگام مطالعه مقالات طولانی باعث خستگی چشم کاربر نشود.

در صورتی که این امر رعایت نشود کاربر بعد از مدتی تصمیم می گیرد سایت شما را ترک کند.

سایتی که کالا و خدمات می‌فروشد، باید از رنگ‌بندی شاد و پر انرژی استفاده کند و دکمه های بخش خرید یا بخش‌هایی که می‌خواهد مورد توجه کاربر قرار بگیرد را به رنگ‌های تند مشخص کند.

کنتراست رنگ‌ها بسیار مهم است. اگر می‌خواهید کاربر مقالات شما را تا انتها بخواند، هرگز از کنتراست بالا در متن خود استفاده نکنید.

همان‌طور که می‌بینید، رنگ‌بندی های مختلفی برای نمایش متن انتخاب شده و بهترین ترکیب همان مورد اول یعنی استفاده از پس زمینه سفید و متن مشکی است. در سایر موارد که کنتراست رنگ‌ها بالا می‌رود، به همان مقدار از خوانایی متن کم می‌شود.

طراوت

اگر سایت شما طراوت و شادابی داشته باشد، همان حس به کاربران شما منتقل می‌شود. بله درست متوجه شدید، سایت‌ها هم می‌توانند حس درونی خود را به انسان منتقل کنند.

اگر سایت شما غمگین و تیره باشد، هر کسی که وارد سایت شما بشود، غمگین خواهد شد و اگر سایت شاداب و پر انرژی دارید، همان انرژی به کاربر هم منتقل می‌شود.

معمولا در طراحی سایت‌های ورزشی، موزیک و فروشگاهی، اصل پر انرژی بودن و انتقال حس خوب به کاربران به خوبی رعایت می‌شود. تصویر زیر را ببینید:

این تصویر صفحه اصلی سایت خبری است که با یک نوار قرمز در بالا و ترکیب اصلی سفید، قرمز و مشکلی باعث ایجاد انگیزه برای مطالعه خبرها می‌شود.

چگونگی انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای طراحی سایت:

بهتر است قبل از هر چیز، با رنگ ها آشنا شوید. رنگ های اصلی یا بنیادین سه رنگ قرمز، آبی و زرد هستند که می توان با ترکیب آن‌ها، رنگ‌های دیگر را به دست آورد. همچنین رنگ ها به سه گروه سرد، گرم و خنثی تقسیم می‌شوند.

رنگ های سرد مثل آبی و سبز آرامش بخش هستند. رنگ های گرم مثل قرمز و نارنجی هیجان انگیزند و رنگ های خنثی مثل سیاه و سفید، از رنگ‌هایی هستند که باعث می‌شوند انسان به رنگ‌های دیگری که کنار آن ها هستند توجه نشان دهد.

الگوهای انتخاب رنگ

برای افراد مبتدی و حرفه ای که طراحی سایت انجام می‌دهند یا مدیر یک سایت هستند و می‌خواهند رنگ‌بندی سایت خود را تغییر دهند، روش‌های مختلفی برای انتخاب رنگ مناسب وجود دارد.

در ادامه بعضی از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم:

 

الگوی مثلث

همان‌طور که در شکل بالا می‌بینید، ترکیب رنگ‌های اصلی در این الگو مشخص شده و یک مثلث در میان آن وجود دارد که هر ضلع مثلث، یک رنگ را نمایش می‌دهد. با چرخاندن مثلث می توانید سه رنگ اصلی برای طراحی سایت خود را پیدا کنید.

برای استفاده از این الگو:

 1. دایره رنگ‌ها را در نظر بگیرید و رنگ اصلی سایت را انتخاب کنید
 2. با توجه به رنگ اصلی یک مثلث روی دایره رنگ‌ها بکشید
 3. سه رنگی که در ضلع های مثلث قرار می‌گیرد به عنوان رنگ‌های اصلی شما هستند.

الگوی ژاپنی

در این الگو، مانند الگوی مثلث باید ابتدا رنگ اصلی مورد نظر برای طراحی سایت خود را انتخاب کنید. سپس با یک خط مستقیم به سمت دیگر دایره بروید تا رنگ بعدی مشخص شود. بعد از انتخاب شدن رنگ‌ها، می‌توانید در طراحی سایت خود از آن استفاده کنید.

الگوی ساعت

در الگوی ساعت بر خلاف دو الگوی قبلی که رنگ های متضاد انتخاب می‌شود، با یک ترفند ساده می‌توانید رنگ های هم خانواده را پیدا کرد.

برای استفاده از این الگو:

 1. ابتدا رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 2. رنگ‌های قبلی و بعدی از رنگ انتخاب شما به عنوان رنگ‌های مکمل انتخاب می‌شوند.

با استفاده از این سه الگو به راحتی می‌توانید رنگ های هماهنگ برای طراحی سایت را انتخاب کنید. با کمی تمرین و مشاهده سایت های معروف و دقت در سیستم رنگ‌بندی آن‌ها، می‌توانید ایده های جدیدی کسب کنید.

در ادامه می‌خواهیم به روانشناسی برخی رنگ‌های مهم در برندیگ کسب و کار بپردازیم.

روانشناسی رنگ‌ها چیست؟

آبی

آبی در وجه مثبت نماد اعتماد، امنیت و آرامش است. برای نمونه در بانک‌ها رنگ مناسبی به شمار می‌رود. چون حس قدرت و ثبات را منتقل می‌کند. برعکس در رستوران گزینه مناسبی نیست. چون نماد بی اشتهایی می‌شود. اما در وجه منفی می‌تواند نماد سردی و بی احساسی هم باشد.

قرمز

قرمز در وجه مثبت نماد قدرت، انرژی، اشتیاق و هیجان است. در وجه منفی هم نماد اخطار، اضطرار، مخالفت و فوریت است. از این رو برای تخفیف‌ها می‌تواند رنگ مناسبی باشد. هم‌چنین در رستوران نیز می‌تواند نماد اشتها باشد.

زرد

زرد در وجه مثبت نماد هوشمندی، خوشبینی و خلاقیت و در وجه منفی نماد ترس و اضطراب است. این رنگ بیشتر می‌تواند خوش بینی را انتقال دهد. هم‌چنین برای مفاهیمی چون احتیاط و آگاهی از خطر مناسب است.

سبز

سبز در وجه مثبت نماد سلامتی، رشدو  تازگی و در وجه منفی نماد حسادت و دشمنی است. برای برندهای دوستدار محیط زیست رنگ مناسبی به شمار می‌رود. هم چنین در حوزه درمان وسلامت رنگ مناسبی به نظر می‌آید.

سفید

سفید در وجه مثبت نماد خلوص و سادگی و در وجه منفی نماد بی روحی  احتیاط بیش از حد است. استفاده نادرست از این رنگ ممکن است منجر به بی هویتی برند شما شود.

مشکی

مشکی در وجه مثبت نماد امنیت، قدرت، تسلط و وقار است. در وجه منفی هم نماد سوگواری و سردی است. این رنکگ برای صنعت مد می‌تواند رنگ مناسبی باشد.

صورتی

صورتی در وجه مثبت نماد نوآوری، خلاقیت، ظرافت و اشتیاق است. این رنگ حس جوانی را به خوبی منتقل می‌کند. برای نمونه در برندهای زنانه و شیرینی فروشی‌ها رنگ جذابی به شمار می‌آید.

نارنجی

نارنجی در وجه مثبت نماد صمیمیت، نوآوری و شجاعت است. در وجه منفی هم می‌تواند نماد ناکامی و کندی باشد. انتخای مناسبی برای برندهای زیبایی به شمار می‌رود. هم‌چنین در پوسترها نیز با جلب توجه بالایی که دارد انتخاب مناسبی است.

 

بخش طراحی سایت گروه فراکارانت، آمادگی دارد سایت شما را با استفاده از تیم حرفه ای و آخرین تکنولوژی برنامه نویسی تحت وب طراحی و اجرا کند. برای اطلاعات بیش‌تر با ما تماس بگیرید.

23 پاسخ به “طراحی سایت و انتخاب رنگ‌ها”

 1. Hican گفت:

  سلام ببخشید ممکنه بگید برای طراحی سایت فروشگاهی چه رنگ هایی مناسب تر هست؟

 2. محمد نظری گفت:

  خیلی ممنونم، مقاله خوبی بود.

 3. گودرزی گفت:

  در رابطه با نوع رنگ ها هم توضیح بدین. سپاس

 4. فرزانه قنبری گفت:

  مطلب خوبی بود اما اگر درباره این موضوع بیش تر مطلب بذارین خیلی بهتر می شه.

 5. raha42 گفت:

  سایتتون خیلی خوبه مطالبتون مفید و کاربردی ان. بیشتر مطلب بذارید تا اطلاعاتمون بیش تر بشه.ممنون از شما

 6. dina گفت:

  سلام
  برای انتخاب قالب سایت از مقاله شما استفاده کردم. کلی ممنونم. منتظر مطالب آموزشی بیشتر در سایتتون هستم

 7. غفاری-68-ف گفت:

  الگوهای دیگه ای هم برای انتخاب رنگ هست؟ اگر درباره آنها هم توضیح بدین مقاله اتون می تونه یکی از جامع ترین مقالات در این حوزه بشه.

  • digimarket-2 گفت:

   بله وجود دارد و ساده ترین و کاربردی ترین الگوها در متن این مقاله بهشون اشاره شده، سپاس از پیشنهاد شما، حتما در آینده نظرتون مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 8. taghizade4567 گفت:

  مطلبتون خیلی مفید بود برای چیدمان رنگ سایتم ازش استفاده کردم. از شما ممنونم

 9. nima66 گفت:

  سلام
  مقاله مفیدی بود…لطفا در رابطه با این که چه رنگ هایی که نباید در طراحی سایت به کار بروند هم مطلب بگذارید.

 10. جاویدیان گفت:

  برای طراحی سایت خبری چه ترکیب رنگی پیشنهاد می کنید؟

  • digimarket-2 گفت:

   جناب جاویدیان عزیز، برای طراحی سایت خبری و رسمی بهتر هست از رنگ های سنگین و تیره استفاده شود. چون بیش تر محتوا آن ها شامل متن است و کاربر هنگام مطالعه این گونه سایت ها خسته نمی شود.

 11. زاهدی گفت:

  سلام.. درباره این موضوع مطالب بیش تری قرار دهید. ممنونم

 12. پویان گفت:

  نکات خوبی بود، خلاصه و مختصر و مفید
  ممنون از زحمات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیر سایت ۱۲ام بهمن, ۱۳۹۴


برای طراحی سایت نیاز به کمک دارید؟

سلام خوش آمدید!
برای ارائه خدمات بهتر در زمینه طراحی سایت و سئو مشاوران ما در واتس اپ در خدمت شما هستند.

منو