ثبت نام | ورود

دامنه و منابع مورد نیاز

موضوع : نکات مهم در انتخاب دامنه و هاست

 

مدت لازم برای مطالعه : ۹ دقیقه

 

هدف: مشتریان با مطالعه این مقاله، پس از تعیین اهداف مد نظر خود برای طراحی سایت، قادر به انتخاب دامنه و تصمیم گیری درباره هاست مناسب برای سایت خود می‌باشند.

 

پادکست :

 

 

تحقیق و برنامه ریزی

دامنه و منابع مورد نیاز

طراحی سایت

محتوای سایت

تست اولیه

رونمایی از سایت

تحقیق و توسعه

 

دامنه و منابع مورد نیاز (زمان لازم:۱ هفته )

بعد از برنامه ریزی و مشخص کردن اهداف مورد نیاز برای راه اندازی و طراحی سایت، برای سایت خود باید دامنه (Domain) انتخاب کنید. دامنه معرف نام و برند شما خواهد بود.پس برای انتخاب آن دقت و وسواس خاصی داشته باشید.

برای اطلاعات بیش‌تر در این رابطه به مقاله راهنمای انتخاب دامنه مراجعه کنید.

دامنه چیست؟

دامنه، همان نام سایت شما است. نام دامنه، آدرسی است که کاربران در اینترنت، می‌توانند از طریق آن، به سایت شما دسترسی داشته باشند. از دامنه برای یافتن و شناسایی رایانه‌ها در اینترنت استفاده می‌شود.

رایانه ها در اینترنت از آدرس های IP استفاده می‌کنند که یک سری شماره هستند. با این حال، یادآوری رشته‌های اعداد برای انسان‌ها دشوار است. به همین دلیل، نام دامنه به جای استفاده از آدرس‌های IP ، برای شناسایی رایانه‌های موجود در اینترنت ایجاد شد.

نام دامنه می‌تواند ترکیبی از حروف و اعداد باشد. همچنین می‌تواند از پسوندهای مختلف نام دامنه، مانند com. و net. و غیره استفاده کند.

نام دامنه باید قبل از استفاده از دامنه ثبت شود. هر نام دامنه منحصر به فرد و یکتاست. هیچ دو وب سایتی نمی‌توانند نام دامنه یکسان داشته باشند.

 

نکات مهم در انتخاب نام دامنه

عدم انتخاب مناسب نام دامنه هزینه های سنگینی در آینده برای شما در زمینه تبلیغات و برندینگ در مسیر دستیابی به اهداف، ایجاد خواهد کرد. شما می‌بایست چشم انداز پروژه‌ی طراحی سایت خود رادر هنگام انتخاب نام دامنه به درستی ببینید.

هرچند انتخاب یک نام تخصصی قبل از طراحی سایت، می تواند جذابیت بیش‌تری برای خدمات یا محصولات شما ایجاد کند، اما با گسترش خدمات جدید که با نام دامنه‌ی شما ارتباطی ندارند، نام دامنه را پس از رشد و توسعه، نسبت به خدمات ارائه شده در سایت نامرتبط خواهد ساخت.

برای انتخاب نام دامنه حتما تمام ویژگی های مد نظر خود را از جنبه های مختلف در نظر گرفته و درباره‌ی آن نظرسنجی کنید. شاید خرید گران یک دامنه‌ی کوتاه و تاثیرگذاری که قبلا ثبت شده است اقدامی بسیار به صرفه تر نسبت به ثبت دامنه آزاد و تا کنون ثبت نشده، باشد.

نکات مهم پس از انتخاب نام دامنه

پس از انتخاب نام دامنه، شما به یک سرویس میزبانی وب یا هاست (Host) پر قدرت هم نیاز دارید تا جوابگوی نیازهای شما باشد.
تمامی فایل‌های سایت شما، روی سرویس میزبانی وب نگه داری می‌شوند. بنابراین کاربران با تایپ کردن نام دامنه شما در مرورگر خود، می‌توانند محتویات سایت شما را مطالعه کنند.

یک سرویس میزبانی مناسب می بایست، ضمن بهره گیری از سرورهای قدرتمند، میزان مناسبی از منابع سرور را در ازای هزینه های خرید هاست، در اختیار شما قرار دهد.

از سوی دیگر وجود پیش بینی های امنیتی، ساختار صحیح شبکه، Data center، سرعت سرویس اینترنت مورد استفاده در Data center، تاثیر مستقیمی بر کیفیت تجربه‌ی کاربر در هنگام استفاده از سایت شما دارد.

بنابراین قبل از مقایسه قیمت های یک سرویس میزبانی وب (هاست) به ویژگی های آن توجه کنید.

بدیهی است آن شرکت میزبانی وب که بر روی یک سرور هزار هاست می فروشد، قیمت بسیار کم تری نسبت به شرکتی که بر روی یک سرور، حداکثر صد هاست قدرتمند تعریف می نماید، خواهد داشت.

اکثر شرکت های ارائه کننده خدمات هاست، مدعی ارائه بهترین کیفیت در سطح جهانی هستند، اما در حقیقت این شرکت‌ها در ایران به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  1. شرکت‌هایی که به دلیل ارائه سرویس به مشتریان سازمانی و شرکت های حرفه ای، نیازمند پیش بینی منابع کافی برای جلب رضایت این دسته از مشتریان بودند.
  2. شرکت‌هایی که با ارائه خدمات ارزان قیمت قصد جلب نظر مشتریان سازمانی را داشته‌اند.

هرچند این دو دسته، تنها موفق به جلب نظر مشتریانی می شوند که سایت اهمیت چندانی در استراتژی موفقیت سازمانشان ندارد، اما بسیاری از مشتریان سازمانی با مشاهده قیمت های نازل این دسته از شرکت‌ها با این سوال مواجه می شوند که علت تفاوت فاحش در قیمت‌های این دو دسته شرکت چیست؟

 

و در ادامه برخی از مقالات فراکارانت در رابطه با سرویس هاست (میزیانی وب) بدین شرح است:

 

راهنمای انتخاب هاست مناسب

کدام پلن هاست برای شما مناسب است

۱۶ نکته قبل از خرید هاست

اصطلاحات رایج در میزبانی وب

 

فراکارانت با دو دهه سابقه در میزبانی هاست، سایت شما را با بهترین کیفیت میزبانی می کند.

پکیج های مختلف، جوابگوی انواع سایت‌ها می باشد.

بسته‌های مختلف خدمات میزبانی وب شرکت فراکارانت، که برای حضور حرفه ای در فضای اینترنت پیش بینی شده است،را در این جا مقایسه کنید.

 

دامنه و منابع مورد نیاز

 

 

 

کلمات کلیدی: